Size bir telefon kadar yakınız
0 507 685 53 53
Dil Seçin
trende
Dil Seçin
trende

Karnaval Yiyecekler | İstanbul Organizasyon Şirketi

05.11.2023
531 görüntülenme
Karnaval Yiyecekler | İstanbul Organizasyon Şirketi

Karnaval Yiyecekler

Karnaval Yiyecekler

Karnaval Yiyecekleri Fiyatları

Karnaval yiyecekler; Düzenlenen organizasyonda insanlar davetlilere bir şeyler ikram etmek isterler. Bu ikramlık malzemelere karnaval yiyecekler denir. Sadece organizasyona katılanlarla da sınırlı kalmayıp yoldan gelip geçen herkese ikram edilen bu ürünler organizasyona farklı bir hava katmak için tercih edilir.

Karnaval yiyecekleri saymaya kalksanız ilk önce aklınıza pamuk şeker ve süt mısırı gelir. Her organizasyonda olmasa da özellikle büyük organizasyonda tercih edilen elma şekeri, dondurma arabası, salep arabası, Osmanlı macunu ve şerbeti de karnaval yiyecekler olarak sayılmaktadır.

Sayılan ikram malzemeleri küçüktür fakat alan insanları, özellikle çocukları son derece mutlu etmektedir. İnsanları mutlu etmek için, açılışı yapılan ya da yıl dönümü kutlanan işletmenin saygınlığını ve müşteriler nezdinde sempatisini artırmak bu tür yiyecekler birebirdir.

İçindekiler

Organizasyonlarda Karnaval Yiyecekler

Özellikle açılış organizasyonları işletmelerin ilk defa ticaret sahnesine çıktıkları günlerdir. Bugünlerde işletmenin piyasada yaratacağı olumlu imaj çok çok önemlidir. Bu organizasyonun bir festival havasında geçmesi son derece önemlidir.

Hiçbir işletme özellikle açılış gününde en ufak bir sorun yaşamak istemez. Hataların üzerini hemen kapatmak ister. Nasıl başlarsan öyle gidersin prensibinden yol çıkarak ilk günün günahının dahi olmasını istemezler.

Bu kapsamda işletmeye gelen müşterilere ya da karnavalı görüp yolda dikkat çeken insanlara bir kısım ikramlarda bulunmak isterler. Söz konusu ikramlık malzemelerin her şeyden önce işletmenin yeni açıldığı göz önünde bulunarak ucuz olması gerekir. Aynı zamanda cazip fiyatının yanında karnaval yiyeceklerin konulduğu arabaların nostaljik ve farklı bir hava katması gerekir.

Karnaval Yiyeceklerinin Çeşitleri

Giriş kısmında karnaval yiyeceklerinin neler olduğunu saymıştık. Bu ürünlerin ne şekilde yapıldığı ve müşterilere ya da yoldan geçen kişilere reklam amaçlı ne şekilde sunulduğunu aşağıda bulabilirsiniz.

Pamuk Şeker

Pamuk şeker arabaları, nostaljik görünümlü, önünde mika cam olan el arabasına benzeyen modellerinin olduğu üç tekerlekli iş arabalarıdır. Elektrikle çalışan pamuk şeker arabalarında, özellikle çocukların yemekten son derece zevk aldığı pamuk şekerler yapılmakta ve insanlara ikram edilmektedir.

Pamuk şekerin ham maddesi doğal olarak şekerdir. Şekerin, pamuk şeker arabasında yoğun hava ve sıcaklıkla savrulması sonucu pamuk benzeri bir şekerleme oluşur. Bu şekerlemeler özel tahta çubuklara dizilmekte ve servise hazır hale getirilmektedir.

Süt Mısır

Süt mısır arabası da pamuk şeker arabası gibi nostaljik görünümde bir araçtır. Arasındaki en büyük fark pamuk şeker soğuk şekilde ikram edilmekte, süt mısır ise sıcak olarak ikram edilmektedir.

Süt mısır arabasının içerisinde mısırın konulduğu iki adet kazan bulunmaktadır. Festival öncesinde bu kazanlar soğuk mısır ile doldurulur. Aracın fişi prize takılarak süt mısır dolu kazanların ısıtılması sağlanır. Müşterilere ikram edilmesi için kazanın ağzı açılarak mısır kepçe yardımı ile küçük çelik kaba alınmakta ve burada biraz tereyağı ve tuz ile harmanlanmaktadır. Bu harmanlamadan sonra süt mısır karton bardaklara konulmakta, üzerine isteğe göre ketçap, mayonez sıkılmakta ve plastik kaşık ile müşteriye ikram edilmektedir.

Elma Şekeri

Elma şekeri arabası da dış görünüş olarak diğer festival yiyecek arabaları gibidir. Sadece elma şekerinin yapımı doğal olarak diğerlerinden farklıdır. Öncelikle festival öncesinde reçetesine uygun olarak şekerli su hazırlanır. Şeker suyun içerisinde tamamen çözülene kadar kaynatılır. Bu kaynamış şekerli su elma şekeri arabasına alınır. Şekerli suyun içerisine yine reçeteye uygun olarak limon ilave edilir. Daha önceden özel çubuklara dizilmiş olan elmalar bu suyun içerisine daldırılıp kuruması beklenir. Elma kuruduktan sonra elma şekerleri yine özel çubukları ile festivale gelenlere ikram edilir.

Dondurma Arabası

Klasik Osmanlı dönemi araçlarını andıran dondurma arabaları, dondurma çeşitlerinin konulduğu gözlerden oluşmaktadır. Soğuk olarak muhafaza edilmesi gereken dondurmalar fişe takılı olan dondurma arabalarında durmaktadır.

Festival öncesinde yeterince hazırlanmış olan dondurma çeşitleri dondurma arabasına alınır. Bu arabadan dondurma külahları vasıtası ile müşterilere ikram edilmektedir.

Osmanlı Macunu

Osmanlı macunu arabaları da hemen hemen dondurma arabaları ile tasarım olarak aynıdır. Osmanlı macunu 41 çeşit baharat ve 13 çeşit meyveden oluşan bir karışımdır. Damak tadı çok güzel olan Osmanlı macunu, maliyetinin yüksek olmasından dolayı festivallerde çok fazla ikram edilmesi tercih edilmemektedir.

Festival öncesinde hazırlığı yapılarak ikrama hazır hale getirilen Osmanlı macunu karton bardaklar yardımı ile müşterilere ikram edilmektedir.

Salep Arabası

Özellikle kış aylarında icra edilen festival ya da organizasyonlarda kullanılan salep arabaları sıcak bir şekilde müşterilere salep ikram etmek için kullanılır. Karton bardaklarla müşterilere ikram edilen salep kış aylarında memnuniyet yaratacaktır.

Kestane Arabası

Yine kış aylarının vazgeçilmezi olan kestane, açılış yapılan işletmeler tarafından müşterilere ikram edilmektedir. Kestane arabasının üzerinde altına köz konulan bir çelik kap bulunmakta, bu kap üzerinde kestaneler pişirilmekte ve kese kağıtları ile müşterilere ikram edilmektedir. Her müşteriye 5-6 adet kestane ikram edilmesi kişisel tatmini yaşatacaktır.

Festival Yiyeceklerin Fiyatları

Festival süresince ikram edilen malzemelerin maliyeti gelen müşterilerinizin büyüklüğüne göre doğal olarak değişmektedir. Bunları kiralayacağınız organizasyon şirketi bu araçların kirasını sizden talep edecektir. Bu kapsamda talep edilen kira bedelleri piyasada değişiklik gösterse de her bir arabanın kira bedeli ….. TL ile ….. TL arasında değişmektedir.

Festival Kapsamı

Özellikle icra ettiğiniz organizasyona gelen küçük davetlilerinizin memnun olarak festivalden ayrılmasını sağlarsanız, festival genel anlamda amacına ulaşmış olacaktır. Özellikle eğlenceli bir festival icra etmek istiyorsanız eğlence ekibi ve ses yayın sistemi de kurmanız menfaatinize olacaktır.

Şunu unutmamak gerekir ki organizasyon hizmetinde ve karnaval yiyeceklerde sınır bulunmamaktadır. İşletme sahibi olarak ne ikram etmek isterseniz onlar sizin karnaval yiyeceğiniz olur. İsterseniz insanlara döner takıp döner ikram edin. Bunlar tamamen sizin bütçeniz ile ilgili hususlardır.

Organizasyonda Festival Yiyecekler Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kiralayacağınız festival yiyecek arabalarının kira fiyatlarını piyasadan araştırın. Profesyonel organizasyon şirketleri ile çalışın.
  • Karnaval yiyecek arabaları teslim edilirken hasarlı olup olmadıklarını, elektrik tesisatlarının çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
  • İkram edilecek festival yiyeceklerinde kullanılacak ham maddelerin sağlıklı olmasına dikkat edin. Özellikle son kullanma tarihi geçen, bayat malzemeleri insanlara ikram etmeyin. Böyle bir durumda ilk günden işletmenizin prestiji sarsılır. Bir de ikram ettiğiniz yiyeceklerden birisinin zehirlendiğini düşünün.
  • Kiraladığınız festival arabalarının başında profesyonel bir ekibin durmasını temin edin. Bu personeli arabaları kiraladığınız şirket talep etmeniz halinde size verecektir.